zastosowania, użytkowanie, ładowanie

Jak użytkować akumulator żelowy lub AGM

Akumulatory żelowe i akumulatory AGM są bardzo proste i bezpieczne w obsłudze. Charakteryzują się o wiele większą wydajnością pracy i trwałością, niż zwykłe akumulatory „samochodowe” kwasowo-ołowiowe. W celu ich jak najbardziej optymalnej i bezpiecznej eksploatacji, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Po zakupie warto naładować akumulator do pełna i wyrównać napięcie na poszczególnych ogniwach. Dzięki temu akumulator żelowy jest gotowy do pracy, w pełni naładowany i dostarczony zostaje do niego ładunek kompensujący samorozładowanie. Po drugie, nie można dopuścić do zbyt mocnego rozładowania takiego akumulatora. Kiedy urządzenie zostanie rozładowane do wartości 9,6 V przy 12 V akumulatorach, wtedy zajdą w nim nieodwracalne zmiany i znacznie spadnie jego pojemność po ponownym naładowaniu. Najlepiej ładować przy pomocy ładowarek automatycznych, ponieważ po uzyskaniu wymaganego napięcia jest utrzymywana jego stała wartość. Maksymalny poziom końcowego napięcia nie powinien przekraczać 15 V, natomiast maksymalny prąd ładowania powinien wynosić 0,3 C (gdzie C = pojemność akumulatora).

Należy też pamiętać, że tego typu akumulatory najlepiej pracują bez utraty mocy w temperaturze 20 stopni Celsjusza, dlatego powinny być umieszczone z dala od urządzeń generujących duże źródła ciepła. W celu uniknięcia możliwego spadku pojemności w wysokich i bardzo niskich temperaturach, trzeba zawsze kupować akumulator żelowy i akumulator AGM z zapasem pojemności.

Nieużywany akumulator przechowuje się w miejscu chłodnym, ocienionym, w stanie pełnego naładowania

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partner: Akumulatory żelowe | Na WordPress | Elegant Themes