zastosowania, użytkowanie, ładowanie

Jaka jest różnica pomiędzy akumulatorem żelowym a AGM

Dla większości ludzi akumulator to akumulator. Takie tam urządzenie, co to może zamarznąć zimą, albo się rozładować, jeżeli zostawimy w samochodzie zapalone światła lub włączone radio, a do życia przywrócić je może jedynie sąsiad z zabawnymi kablami (prostownikiem akumulatorowym typu rozruch rozruchem). Niestety, życie bardzo lubi być skomplikowanym, a naukowcy, chociaż zazwyczaj ułatwiają nam życie, to w sprawie akumulatorów nieco je pokomplikowali – bo co to za nic niemówiące nazwy jak: kwasowo-ołowiowy, żelowy czy AGM? Dlaczego nie można było nazwać ich: kiepski, dobry, najlepszy? Przejdźmy jednak do rzeczy i rzućmy na sprawę nieco światła. Akumulatory kwasowo-ołowiowe to urządzenia pochodzące jeszcze z XIX wieku – trochę nietrwałe, podatne na wstrząsy, dość często sprawiające kłopoty i najbardziej nieekologiczne oraz szkodliwe ze wszystkich typów w swojej kategorii. Akumulatory żelowe to młodsi bracia tych kwasowo-ołowiowych. Są znacznie bardziej odporne na wstrząsy, nie wylewają się, właściwie nie potrzebują naszej obsługi, a w kwestii ochrony środowiska także poczyniły pewne postępy. No właśnie, to, co lepszego można jeszcze wymyślić? Czym w takim razie różni się akumulator żelowy od akumulatora AGM?

Zasadniczą różnicą jest stan elektrolitu. W akumulatorach żelowych kwas zmieszany jest z dwutlenkiem krzemu tworząc żel – bardziej lub mniej gęsty. Akumulatory AGM z kolei mogą pochwalić się całkowitą stałością elektrolitu, co czyni je odporniejszymi na działanie nie tylko wstrząsów, ale i ciśnienia.

Ze względu na swoją konstrukcję akumulator AGM pozwala na zwiększoną wydajność prądu rozruchowego. Tą cechą nie może pochwalić się akumulator żelowy.

Ceną – oczywiście technologia AGM jest droższa niż rozwiązanie żelowe.

Każdy importer akumulatorów żelowych będzie przekonywał nas, iż inwestowanie w technologię AGM nie jest opłacalne ze względu na wątpliwość przydatności ulepszonych specyfikacji tego typu sprzętu. Niemniej nie powinniśmy dać się zwieść takim zapewnieniom. Solidniejszy akumulator, to akumulator o dłuższej żywotności i to jest podstawowa zasada, o której powinniśmy pamiętać, decydując się na zakup któregokolwiek z opisanych powyżej urządzeń.

2 komentarze to “Jaka jest różnica pomiędzy akumulatorem żelowym a AGM”

  1. Milena pisze:

    Oto chodziło. Gratuluje autorowi

  2. jaboja pisze:

    Różnice może ważne ale przy jakich potrzebach? wydaje mi się że równie istotne są waga przy tej samej pojemności ale także trwałość przy tej samej cenie.bo jeżeli mogę kupić akumulator kwasowy o pojemności 100Ah za 200zł a z żelowy muszę zapłacić za taką pojemność 600 zł przy trwałości tylko dwukrotnie większej to wniosek jest tylko jeden tym bardziej że podejrzewam iż akumulatory żelowe są cięższe.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Partner: Akumulatory żelowe | Na WordPress | Elegant Themes